Czy zerowa degradacja paneli fotowoltaicznych jest możliwa?

Słoweński producent modułów fotowoltaicznych Bisol zaprezentował rozwiązanie, na które czeka duża część rynku odnawialnych źródeł energii. Stuprocentowy uzysk energii z paneli PV ma być odpowiedzią dla konkurencji. Według zapewnień firmy, jest to pierwsza tego typu konstrukcja w historii. Czy tak jest rzeczywiście? 

Wprowadzenie na rynek nowej serii modułów fotowoltaicznych Bisol Supreme odbiło się szerokim echem w całej branży. Producent oferujący panele PV daje gwarancję, iż w instalacji złożonej z nowoczesnych ogniw możliwy będzie uzysk 100% energii elektrycznej bez strat. Zgodnie z zapowiedziami, produkcję paneli fotowoltaicznych rozpoczęto na początku lutego tego roku. Wciąż nie jest pewne, czy mamy do czynienia ze sprytnym zabiegiem marketingowym, czy rzeczywiście możemy mówić o przełomie na rynku. Bisol podkreśla, że dotychczas żaden producent fotowoltaiki nie dawał tego typu gwarancji swoim klientom. W celu optymalizacji pracy paneli słonecznych, producent zastosował szereg nowych metod produkcji, jak i materiałów. Moduły sprawdzono w wymagających testach, co ma potwierdzać zerową degradację, jak i brak negatywnych efektów LID oraz PID. Dowiedz się więcej o możliwościach montażu, kliknij: instalacje fotowoltaiczne.

Oferta innych producentów, a panele fotowoltaiczne z zerową degradacją

Firma wywodząca się ze Słowenii wskazuje, że panele tego typu mają być zupełnie nowym standardem na rynku. Oferowane dotychczas moduły PV posiadały gwarancję uzysku energii elektrycznej przez wiele lat, przewidywano także stopniową degradację z upływem czasu. Bisol podkreśla, że zastosowane w panelach fotowoltaicznych technologie pozwolą uzyskać wyższą ilość energii elektrycznej o nawet 1/10 w stosunku do obecnie produkowanych ogniw. Oferta modułów nowej generacji jest skierowana zarówno do klientów indywidualnych jak i dla dużych projektów PV. Fabryka jest w stanie produkować panele o łącznej mocy 30 MW dla pojedynczych klientów.

Rodzaje modułów PV w ofercie producenta

Producent przygotował kilka ogniw o różnej specyfikacji. Modele z zerową degradacją występują w wersjach 300 W, 310 W oraz 320 W. Sprawność poszczególnych modeli wynosi odpowiednio 18,4%, 19% oraz 19,6%. Dla bardziej wymagających klientów przygotowano moduły osiągające moc do 400 W, przy zachowanej sprawności rzędu 20,4%. Tego typu moduły otrzymały gwarancję do 85% uzysków energii w okresie 25 lat.