Czy można dostać dofinansowanie na ocieplenie domu pianką PUR?

Uzyskanie dotacji na ocieplenie domu pianką poliuretanową jest możliwe dzięki programowi rządowemu „Czyste Powietrze”. Głównym jego zadaniem jest ograniczenie emisji groźnych pyłów to atmosfery oraz instalacja nowoczesnych urządzeń energetycznych korzystających z niskoemisyjnych rozwiązań. Wsparciem objęci są właściciele oraz współwłaściciele domów, którzy podjęli  decyzją o przeprowadzeniu termomodernizacji w budynku. 

Warunki uzyskania wsparcia

Dofinansowanie w ramach rządowego programu przysługuje inwestorom, którzy zdecydowali się na zakup nowego kotła, pieca grzewczego, wykonanie termoizolacji domu, a nawet na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej o bardzo dobrych właściwościach izolujących. Takie działania zwiększają komfort życia mieszkańców, przyczyniają się także do ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Idą za tym obopólne korzyści, płacimy mniej za energię potrzebną do ogrzania pomieszczeń, a jednocześnie budynek ogranicza swój udział w negatywnym oddziaływaniu na środowisko naturalne. Pianka PUR dzięki swoim właściwościom zalicza się do materiałów, które nie generują zbędnych odpadów. Materiał do ocieplenia budynku jest aplikowany z użyciem technologii natryskowej co ogranicza zużycie pianki poliuretanowej w całym procesie. W ten sposób możliwe jest wykonanie ekonomicznego ocieplenia części budynku np. poddasza i eliminacja powstawania odpadów, co ma miejsce przy materiałach takich jak styropian, czy wełna mineralna. Wsparcie przysługuje w dwóch formach, jako bezwrotne dofinansowanie oraz pożyczka na preferencyjnych zasadach.

Przy udziale zewnętrznych środków można wykonać zadania takie jak: montaż instalacji fotowoltaicznej, wymiana starego, wysokoemisyjnego pieca/kotła grzewczego na rozwiązanie niskoemisyjne, montaż systemu centralnego ogrzewania, wymianę stolarki drzwiowej i okiennej, bramy garażowej o bardzo dobrych właściwościach cieplnych, czy wreszcie docieplenie domu z wykorzystaniem wełny mineralnej, pianki poliuretanowej i styropianu.

Jaka kwota wsparcia przysługuje inwestorowi?

Suma dofinansowania jest zależna bezpośrednio od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Warunkiem otrzymania wsparcia jest rozpoczęcie działań remontowych, termomodernizacyjnych w okresie do 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Otrzymana dotacja pozwala na obniżenie kosztów zakupu oraz montażu nowoczesnych instalacji grzewczych, zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych, jak i sumy potrzebnej na ocieplenie domu przy wykorzystaniu pianki PUR. Ocieplenie budynku, a w szczególności poddasza z użyciem pianki poliuretanowej jest gwarancją poprawienia właściwości termoizolacyjnych w budynku. Wynika to bezpośrednio z właściwości materiału, jak i metody montażu. Izolacje natryskowe pokrywają każdą powłokę i wypełniają wszelkie szczeliny, które mogą być trudne do „załatania” w przypadku innych materiałów. W okresie zimowym unikamy wszelkiego typu mostków termicznych, przez co ograniczamy koszty utrzymania budynku, a także zmniejszamy ilość zużytego paliwa w kotłach i piecach grzewczych, co ma korzystny wpływ na środowisko. Z kolei w okresie letnim, piana PUR dba o optymalne warunki na poddaszu użytkowym, chroniąc pomieszczenia przed zbytnim nagrzewaniem. https://izolacje-usa.pl