Budowa domu samemu systemem gospodarczym, czy wynajęcie firmy budowlanej?

Oszczędności w budowie domu wynikają najczęściej z kurczącego się budżetu. Zamiast zdecydować się na zakup materiałów niższej jakości, lepszym wyborem może okazać się budowa budynku systemem gospodarczym. Jeżeli więc chcemy podjąć się budowy przy użyciu siły własnych rąk to dobrze jest poznać możliwości tej techniki i na tej podstawie zdecydować o budowie samemu lub poprzez wynajęcie zewnętrznej firmy budowlanej. 

Budowa systemem gospodarczym – znaczenie pojęcia

Budowa samemu oznacza, że rolę inwestora i wykonawcy pełni sam właściciel budynku. Może on skorzystać z pomocy bliskich osób, aby przyspieszyć realizację inwestycji. Stajemy się więc odpowiedzialni za organizację terenu budowy, uwzględnienie godzin pracy poszczególnych osób, a także za wynajęcie elektryków, dekarzy oraz innych, niezbędnych instalatorów. Jeżeli jednak znamy się na wykonaniu poszczególnych elementów to możemy zająć się nimi we własnym zakresie, tym samym obniżając koszty. Jeżeli więc mamy ograniczony budżet to takie rozwiązanie pozwoli wykonać wiele prac taniej. Musimy jednak zadbać o terminowym wykonaniu poszczególnych prac z użyciem niezbędnego sprzętu budowlanego, który możemy kupić lub też wypożyczyć. Szukając materiałów w lokalnych sklepach budowlanych mamy okazję do porównania cen i wybór materiałów o optymalnej cenie.

Oszczędności budowy we własnym zakresie

Inwestorów z ograniczonym budżetem ucieszy z pewnością fakt, że na budowie domu systemem gospodarczym można zaoszczędzić 10-20% wszystkich planowanych kosztów. Nie płacimy wykonawcom za robociznę więc oszczędzamy, kupujemy tańsze materiały po długich poszukiwaniach. Niestety wciąż zdarzają się inwestorzy, którzy nie posiadają niezbędnego doświadczenia w budowie. Może się wówczas okazać, że potencjalna oszczędność niesie za sobą błędy wykonawcze, które odbijają się później na jakości poszczególnych elementów budynku. Najłatwiejszym zadaniem do wykonania we własnym zakresie może być murowanie z użyciem betonu komórkowego. Trudno jednak wyobrazić sobie fachowy montaż okien w budynku, czy wykonanie więźby dachowej bez doświadczonej ekipy monterów. Jak więc widzimy budowa systemem gospodarczym niesie za sobą szereg zalet, ale jest obarczona dużym ryzykiem dla osób bez niezbędnego doświadczenia budowlanego.

Kiedy konieczne będzie wyszukanie hasła: firmy budowlane?

Jeżeli nasz budżet nie jest spięty do absolutnego maksimum to warto rozważyć zatrudnienie firmy budowlanej. Nie musi to być zatrudnienie ekipy do budowy wszystkich elementów domu, lecz skorzystanie z usług budowlanych na konkretnych etapach prac. Amatorska znajomość technologii budowlanych przyczynia się niekiedy do poważnych błędów technologicznych. Oszczędność może być więc pozorna, a wspomniane wcześniej 10-20% będziemy zmuszeni przeznaczyć na wykonanie poprawek. Już w momencie planowania budowy dobrze jest zdecydować czy rzeczywiście podołamy budowie domu. W prowadzenie prac musi być wdrożony kierownik budowy, który zauważy ewentualne błędy. Powinna być to osoba wykwalifikowana, dzięki której unikniemy poprawek. Wyjściem z sytuacji może się okazać zatrudnienie firmy budowlanej. Wybierając fachowców z prawdziwego zdarzenia nie tylko przyspieszymy realizację inwestycji, ale także ograniczymy w znacznym stopniu możliwość popełnienia błędów technologicznych.