Usuwanie mostków cieplnych oraz nieszczelności w już użytkowanych lub nowych budynkach umożliwia na osiągnięcie bardzo dobrego współczynnika, który przełoży się na osiąganie oszczędności. Rosnące koszty energii cieplnej są zwykle efektem oszczędności na materiałach ociepleniowych lub też niefachowego montażu. Bardzo istotna jest dbałość o cały budynek, a więc każde z pomieszczeń. Uwagę należy skupić na ścianach, podłogach, poddaszu, czy stolarce okiennej i drzwiowej. Są to wszystkie miejsca, które bez właściwej izolacji termicznej będą generowały straty. Oszczędność na materiałach ociepleniowych kończy się generowaniem dodatkowych, zbędnych kosztów. Nie ma więc mowy o skutecznym ociepleniu budynku za połowę rynkowej ceny. W sytuacji, gdy parametry cieplne budynku są niezadowalające i mamy do czynienia z generowaniem ciągłych kosztów w okresie jesienno-zimowym to należy pomyśleć nad dokładnym dociepleniem domu.
Usunięcie mostków termicznych
Najprostszym sposobem na obniżenie rachunków za energię cieplną jest ocieplenie miejsc, gdzie dochodzi do powstawania mostków termicznych. Miejsca takie jak ściany zewnętrzne, okna, drzwi, poddasze są narażone na ucieczkę ciepła z budynku. Jak znaleźć tego typu „miejsca zapalne”? Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z urządzenia termowizyjnego, dzięki któremu sprawdzimy skalę problemu. Ocena przy użyciu własnych zmysłów nigdy nie będzie skuteczna, a w ten sposób możemy uniknąć dodatkowych kosztów. Ocieplamy wówczas wyłącznie miejsca oznaczone na niebiesko, czyli takie, gdzie dochodzi do ucieczki ciepła. Po przeprowadzeniu wszystkich prac ociepleniowych, możemy przystąpić do ponownego zbadania. Tylko wtedy mamy pewność, że wykonane prace przyniosły zaplanowany rezultat. Co ważne, właściwe docieplenie budynku, wybór profesjonalnego materiału termoizolacyjnego może obniżyć straty ciepła z pomieszczeń o nawet 35%! To pokazuje jak ważne jest stosowanie materiałów wysokiej jakości, które obniżają koszty utrzymania budynku. Czytaj więcej: ocieplenie poddasza.
Izolacja, ocieplenie przy użyciu materiałów termoizolacyjnych
Wyboru materiału dokonujemy poprzez dokładne sprawdzenie naszego zapotrzebowania. Znane w ostatnich latach materiały takie jak wełna mineralna, czy styropian zyskały nowego konkurenta – piankę poliuretanową. Pianka PUR jest o tyle wygodnym rozwiązaniem, iż przy jej użyciu możemy ocieplić trudno dostępne miejsca. W odróżnieniu od pozostałych materiałów, pianka poliuretanowa sprawdza się znacznie lepiej na poddaszu. To tam dochodzi do ucieczek ciepła, ale również silnego nagrzewania od strony dachu. Piana PUR dzięki swoim właściwościom utrzymuje niższą temperaturę wewnątrz budynku, co wyróżnia ją na tle konkurencji. Obecna technologia jest na tyle rozwinięta, że możliwy jest montaż ocieplenia przy użyciu natrysku. W ten sposób obniżamy czas potrzebny na wykonanie ocieplenia, ale pozbywamy się także mostków termicznych przy najbardziej złożonych konstrukcjach, gdzie umieszczenie wełny mineralnej lub styropianu wydaje się być nieoptymalnym rozwiązaniem.