Kupujemy tanie materiały budowlane. Jak to zrobić?

W Polsce każdego roku prowadzonych jest szereg inwestycji budowlanych, począwszy od tworzenia osiedli mieszkaniowych, budowy domów, obiektów użyteczności publicznej, aż na remontach kończąc. Tak licznie działająca grupa inwestorów różnego typu sprawia, że zapotrzebowanie na materiały budowlane rośnie. Zwiększa się także liczba podmiotów oferujących ich zakup, problemem stają się coraz wyższe ceny. Klienci poszukują więc w szerokim asortymencie firm nie tylko materiałów wysokiej jakości, ale też przystępnych cenowo. Pozostaje więc wybór między marketami budowlanymi, internetem oraz hurtowniami. 

Pamiętajmy, że bez względu na wybór miejsca dla sprzedawanego towaru, znajdziemy prawdziwy szeroką rozpiętość jeśli chodzi o ceny, ale także jakość materiałów. Spotkamy też niekiedy na różnego rodzaju promocje, która mogą obniżyć koszt zakupu. Wielu klientów swoje poszukiwania rozpoczyna od Internetu, gdzie także znajdziemy usługi z zakresu zakupu i dostarczania materiałów budowlanych. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest oszczędność czasu, nie musimy jeździć do hurtowni, czy sklepu. Często też ceny wydają się być korzystne, należy jednak na nie uważać. Niska cena nie oznacza bardzo dobrej jakości, tym bardziej, że nie widzimy towaru na żywo i nie możemy go dotknąć, aby móc porównać jakość. Specyfikacja techniczna produktu może nam dużo powiedzieć, niestety wciąż zdarzają się błędy na stronie, które mogą nas słono kosztować. Najlepszym wyborem wydają się być markety budowlane położone w okolicy oraz hurtownie. Mamy tam możliwość dokładnego obejrzenia materiałów, porównania ich ze sobą. Nie bez znaczenia jest dostęp do fachowej porady, którą mogą zaoferować przebywający na miejscu pracownicy. Część osób ma błędne myślenie, iż w sieci znajdą produkty najlepszej jakości po najniższej cenie. Warto przyjąć myślenie, że im taniej zapłacimy, tym otrzymamy towar niższej jakości. Do kosztów zakupu bloczków betonowych, cegieł, czy płytek trzeba też doliczyć koszt wysyłki. Może się finalnie okazać, że to, co teoretycznie zaoszczędziliśmy przeznaczymy na dowóz na miejsce materiałów. Dodatkowe problemy pojawią się jeżeli nasze zamówienie zostanie źle skompletowane lub też uszkodzone w trakcie transportu. Wówczas tracimy dwa razy!

Natomiast w sklepie lub hurtowni sprawdzimy bliżej specyfikację techniczną, zestawimy ze sobą ceny, jakość produktów i dowiemy się nieco więcej o wyborze określonego materiału do naszych potrzeb. Szukając w dużych marketach budowlanych nie będzie problemu z jakością, natomiast w hurtowniach należy wybierać wyłącznie placówki sprawdzone i działające na rynku przez dłuższy czas. Naszym zdaniem dobrze jest też sprawdzić znajomość pracowników na temat poszczególnych materiałów, gdyż dopiero wtedy wiemy, że kupujemy w miejscu z dostępem do towaru wysokiej jakości.