Osuszacz budowlany, przemysłowy. Jak używać i zasilić?

W trakcie budowy domu lub budynku firmowego na jednym z etapów możemy napotkać na konieczność osuszenia pomieszczeń Osuszacz budowlany pozwala na zlikwidowanie wilgoci, co przyspiesza podjęcie dalszych prac wewnątrz pomieszczeń. W sprzedaży znajdziemy wiele urządzeń, które są wykorzystywane w celu skutecznej eliminacji zawilgoceń. 

Dwa typy osuszaczy budowlanych

Osuszacz kondensacyjny i absorpcyjny to dwa główne rozwiązania wybierane do pozbycia się wilgoci we wszelkiego rodzaju budynkach. Osuszacz kondensacyjny w kwestii technicznej jest zbliżony do działania klimatyzacji. Urządzenie jest wyposażone w specjalny kompresor oraz wentylator i dwa elementy dbające o skuteczną wymianę ciepła – schładzanie i ogrzewanie. System chłodzenia i nagrzewania wyposażono w szczelną obudowę, więc jedynym okresowym zadaniem jest wymiana lub czyszczenie filtra. Urządzenie cechuje się wysoką wydajnością przy jednoczesnym wąskim zakresem temperatur i wilgotności. Osuszacz kondensacyjny to najlepszy wybór jeśli chodzi o pomieszczenia, gdzie występuje silne zawilgocenie powyżej 70-80%. oraz przy wysokiej temperaturze.  Kiedy te dwa wskaźniki obniżają się zbyt mocno to spada także wydajność samego osuszacza budowlanego. Osuszacz absorpcyjny z kolei działa na zasadzie wytrącania z powietrza wilgoci. Urządzenie jest wyposażone w rotor, inaczej zwany absorbentem. Jest to element zrobiony z żelu krzemionkowego oraz innych dodatków. Działanie jest tu równie proste, wilgoć skupia się na rotorze. W sprzedaży znajdziemy dwa rozwiązania dostosowane do potrzeb budynków mniejszych (domowy jednorodzinne) oraz znacznie większych (obiekty handlowe). Bez względu na wybór urządzenia musimy liczyć się z potrzebą zasilenia osuszacza energią elektryczną. Często wydaje się to niemożliwe ze względu na brak przyłączy na placu budowy. Jeśli chodzi o zalety to podstawowym plusem osuszacza absorpcyjnego jest wysoka wydajność bez względu na panujące warunki tj. stopień zawilgocenia oraz temperaturę otoczenia. Możemy więc użytkować osuszacz z powodzeniem nawet w warunkach jesiennych, kiedy temperatura spada często do 1 stopnia Celsjusza.

Wypożycz agregat prądotwórczy do zasilenia osuszacza

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, praca osuszacza jest niemożliwa bez dostępu do energii elektrycznej. Na wielu placach budowy w całym kraju do zasilenia maszyn, urządzeń budowlanych wykorzystuje się agregaty prądotwórcze. Są to mobilne urządzenia, które można przywieźć na plac budowy i w ten sposób zasilić naszą maszynę do osuszania. Jeżeli prace prowadzimy we własnym zakresie to najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z oferty firm wypożyczających agregaty prądotwórcze. W ten sposób znacznie przyspieszymy proces usuwania wilgoci z budynku, a koszt wypożyczenia agregatu jest znacznie niższy niż jego zakup. Generator prądu zasilany jest przy użyciu paliwa, a jego stabilna praca zapewnia zasilenie energią elektryczną wszystkich niezbędnych narzędzi.